Pühapäeval, 7.juunil käisin rattaga linnas (Kuressaares). Pildid on kõik selle tee pealt.
Linna minnes kohtasin Loode Tammiku juures jänest! :) Isegi pildile õnnestus püüda, nagu näha. Vahva kohtumine oli!
Põduste jõgi (linna alguses).
Vist tuttvardid (Aythya fuligula). Rakveres nägin ka hiljuti sarnaseid linde, seal olid nad lähemal ja isasel ka tutt näha, nii et see on kõige tõenäolisemalt õige määrang.
(Vt alumine pilt)
Rakveres - tõenäoliset tuttvardid.
Sinikael-pardid Kuressaare lossi kanali ääres pikutamas. Ma ütleks, et "kokku pakitud pardid" :) Nii maadligi olid nad. Oli põhjust ka, sest tuul oli tugev, eks neil vaja sooja hoida ja võimalikult väikeseks end teha, et tuul nii palju liiga ei teeks.
Loode Tammikus. Piinlik küll, aga esimest korda elus! Siit soe soovitus - sõbrad, avastage neid kohti, kust olete kümneid, sadu ja vb tuhandeid kordi mööda sõitnud! Kohti, mis on teie kõrval kogu aeg ja arvate, et teate, mis selle teeotsa taga on, kuid sisse keerates avaneb hoopis erilisem maailm, kui olete osanud ette kujutada.
Igatahes mõnus elamus oli!
Seekord ma küll suurelt nö peateelt selle tammiku vahel palju kõrvale ei keeranud. Mõtlesin küll, et võiks, aga samas polnud enam eriti tahtmist väga pikalt aega viita, kuna pikk tee vastutuult koju oli veel sõita. Täna avastasin ühe sõbra blogi kaudu, kes ka hetkel Saaremaad avastamas on, et ta oli ka seal just hiljuti käinud, leidnud üles ka vaatetorni (mul polnud aimu, et seal selline asi eksisteerib) ja näinud õitsvaid kauneid kuldkingi! Kaunist kuldkinga olen ammu unistanud näha, nii et vägagi tõenäoliselt ma lähen sinna veel korra, kuna niikuinii on selle nädalal lõpus plaan uuesti linna sõita. Olen väga tänulik, et seda blogi nägin ja seega sain uut infot oma kodupaiga kohta (ok, u 15 km kodust, aga ikkagi), ja seda tüdrukult, kes on hoopis Ida-Virumaalt pärit! Elu iroonia! :)
Vaatasin tammele alt üles.
Rannaniit, mis algas peale tammikut:
Võrratult mõnus kodune tunne oli nende kadakate ja mändide vahel mere ääres. Mitte, et ma Salmel ei saaks sellist maastikku nautida, aga sel hetkel oskasin kuidagi eriti hästi aja maha võtta. Ja sain veel selgemalt aru, kui väga mul ikkagi on vaja aeg-ajaltki sellises maastikus puhata ja mõnuleda. Nautida seda tunnet, et see ongi "minu" loodus, see kõige kodusem variant looduskaunist paigast. Nii veider, kuidas paik, kus üles kasvame, meid ikka nii palju mõjutab, et jääb enamikule inimestele alatiseks hinge.
Orhideed. Püüan neid ka väikestviisi tundma õppida. Tänu sellele avastasin lõpuks enda jaoks lehekülje e.loodus.ee, ehk ilus eestikeelne määraja (kõik looma-ja taimerühmad esindatud). Olen taimede osa küll koolis vist kunagi näinud loengus, aga vb see oli ka midagi veidi muud...igatahes seni pole mulle need e-lahendused üldse istunud, sest olen laisk ja mugav määraja ning kui koduleht on ikka segane ja nt kehva kujundusega, siis ei jõua ma sinna tavaliselt teist korda. Selle e-määraja puhul aga loodan küll, et jätan meelde ja hakkan kasutama. Veelinde tundub sealt ka päris hea vaadata, kui juba mingitki aimu on, kellega tegemist. Vartide kohta juba ka uurisin sealt. Kui ladinakeelsel nimel klõpsata, avaneb ka täitsa asjalik lisainfo! Nii et pean enda eelarvamusi igasugu loodusega seotud netilehekülgede funktsionaalsuse osas vist lõpuks ometi muutma, ja see on tore!
Ilmselt kahkjaspunane sõrmkäpp (Dactylorhiza incarnata). Määraja pilt on tumedam, kuid tekstis ongi mainitud, et värv võib sel liigl olla väga varieeruv:
Juba jõudsin kiita e-määrajat ja samas pean natuke pettuma - tundub, et seal kõik liike sees polegi, nt käpaliste puhul, ülal oleva pildi kohta arvaksin Kukeaabitsa (Toomas Kukk) põhjal, et ehk on kuradi-sõrmkäpp, aga kindel pole. Just lootsin, et määrajast näeb ka õie mustrit, aga tundub, et nt sõrmkäppadest ongi vaid kahkjaspunane sõrmkäpp, kuigi neid on isegi Kukeaabitsas palju rohkem liike. Nojah, igal asjal omad puudused, nii raamatul kui netileheküljel.
Veidi edasi uurides tundub, et äkki on antud pildil hall käpp (Orchis militaris), kuigi minu taimeke oli pigem õrn heleroosa kui lilla, nagu siin väidetud http://taimed.loodus.ee/hall-kapp. Ühesõnaga, kes teab...igatahes sain targemaks ja tore oli uurida, kuigi ma üldiselt pole üldse selline iseõppija-uurija tüüpi :).
Koduteel, Mändjala luited. Leidub ka meil Eestis ilusaid valgeid liivasid, mida puhkajad tihti ihalevad.